Trendy w aranżacji wnętrz

Nowe koncepty faktur, kolorów, materiałów oraz form, proponowanych przez projektantów, co roku są inne i często zaskakują. Nie każdemu muszą odpowiadać obecne trendy wystroju wnętrz, a także nie wszyscy muszą akceptować ich poszczególne elementy, ale odmiana zawsze dobrze robi.

Powiew świeżości w salonie, sypialni czy innym pomieszczeniu może przyczynić się do zmiany postrzegania różnych aspektów aranżacyjnych. W wyniku tego prawdopodobne są niekonwencjonalne połączenia poszczególnych z nich i powstanie zupełnie nowych, aczkolwiek niewykluczone, że podobnych, form artystycznego wyrazu.

Rok 2018 zapisuje się już nowymi trendami. Przyjrzyjmy się zatem trzem najważniejszym.

Pantone – paleta kolorów na rok 2018

Czy wiesz, że specjaliści z Instytutu Pantone każdego roku wybierają paletę podstawowych kolorów, które będą wiodły prym przez kolejne 12 miesięcy? Grupa specjalistów z całego świata w zamkniętym gronie prowadzi dyskusję w celu ustalenia koloru przewodniego na dany rok. Biorą oni pod uwagę bieżące trendy związane z architekturą, stylem życia, modą i designem.

Zgodnie z ich przypuszczeniami w 2018 roku na topie będzie Ultra Violet – barwa wyrazista, mocna i zarazem wnosząca elementy tajemniczości oraz duchowości. Ma się on odnosić do indywidualizmu, ekstrawagancji oraz mistycznego postrzegania rzeczywistości. Ultra Violet to także wyraz pasji i nonkonformizmu, czyli wychodzenia poza granice utartych konwencji stylistycznych oraz aranżacyjnych.

Jeśli urządzasz swoje mieszkanie lub chcesz zmienić jego wystrój, możesz skorzystać z propozycji projektantów z PANTONE. Oczywiście nie musi się to wiązać z całkowitym podporządkowaniem wnętrza danemu kolorowi. Wystarczy umiejętnie dobrać kilka dodatków i wpleść je do projektu pokoju, aby ten nabrał innego niż proponowany charakter. Większą uwagę należałoby jednak zwrócić na przesłanie, czyli ideę wyrażaną konkretną barwą. Ubiegłoroczna zieleń sugerowała np. otwarcie się na naturę, ukojenie skołatanych nerwów. Fiolet natomiast – mocny w wymowie – ma na celu dodać energii, obudzić wciąż ukrywaną pasję do czegoś, a także otworzyć na nowe doznania. Umieszczone – bądź w salonie, bądź innym pomieszczeniu – dodatki w tym kolorze, powinny zaś przypominać o marzeniach i potrzebie szukania czegoś inspirującego. Jeżeli nie masz osobowości otwartej na eksperymenty, może właśnie ta barwa pobudzi Cię do bardziej odważnego spojrzenia na otaczającą rzeczywistość.

Warto jednak pamiętać, że – jeśli zdecydujesz się wpuścić trochę fioletu do swojego domu – łączenie go z innymi kolorami może nie być proste. Z pewnością jednak stworzy zgrany duet z szarościami, klasyczną bielą, granatem oraz błękitem.

 infografika - trendy w aranżacji wnętrza mieszkania

Czarny – klasyczny – niezawodny

Czarny kolor powraca nieustannie w różnych odcieniach. W tym roku zastępuje barwy pastelowe, biele oraz szarości i elektryzuje nie tylko swoją elegancją, lecz także klasyką. Prym będą również wiodły czarne detale (np. stoliki, świeczniki czy lampy) oraz meble typu skrzyniowego lub wypoczynkowego.

Liczyć się będą także ciekawe połączenia z jaśniejszymi kolorami – szarością i klasyczną bielą. Wnętrze nabierze przez to dynamizmu i pobudzi ciekawość, zadziała intrygująco na zmysły. Szare barwy staną się łagodniejsze w wyrazie – nabiorą odcieni popielu, grafitu oraz ołowiu. Wnętrze w związku z tym będzie miało chłodniejszy klimat, ale zachwyci nowym wymiarem klasyki. Natomiast królujący do niedawna styl skandynawski zyska mocy – zostanie bowiem wzbogacony o butelkową zieleń, burgund i granat.

WABI-SABI – co to za styl

Styl WABI-SABI przybył do nas z kraju kwitnącej wiśni i wielu zachwyca swoim wyjątkowym urokiem. WABI oznacza prostotę, natomiast SABI – piękno, mające swoje źródło w upływie czasu. Na pierwszy plan wysuwają się niedoskonałości i proste formy, czyli nie ma mowy o perfekcyjności stylu. Akceptacja wszelkich niedociągnięć, wyrażających się w nieidealnych formach i niekorygowanych cechach materiału – to szczyt elegancji. To, co piękne, musi być prawdziwe, a nie ukrywane pod maskami.

Jak to się ma do mebli? Bardzo zaskakująco, efektownie. Sofy-miękciuchy, zmieniające formę w trakcie użytkowania, dopasowują się kształtem do ciała człowieka. Jako materiał obiciowy królować będzie skóra Vintage, dlatego że jest poddawana najmniejszej obróbce – widoczne są w niej więc wszelkie naturalne niedoskonałości, takie jak blizny czy ugryzienia. Na topie będą też zniszczone marmury, drewno oraz cementowe płytki – czyli pełna prostota i naturalność.

Każdego roku można skorzystać z proponowanych rozwiązań aranżacyjnych, barw, rodzaju form itd. Warto jednak stworzyć swój niepowtarzalny styl przez wprowadzenie do niego urozmaiceń, ciekawych dodatków. Takie eklektyczne podejście do wystroju wnętrza doda mu naprawdę unikalnego uroku.

Gdyby była potrzebna Ci dodatkowa pomoc w wybraniu odpowiednich trendów do swojego pomieszczenia albo trudno jest Ci wyobrazić sobie bogactwo oferty Gala Collezione, zapoznaj się z rozbudowaną infografiką. Z niej dowiesz się na jakie kolory stawiali Polacy w 2017 roku, które są praktyczne, a jakich lepiej unikać. Być może to pobudzi Twoją wyobraźnię i połączysz ubiegłoroczną modę z dzisiejszą, w wyniku czego uzyskasz oryginalny efekt.

Daj się zainspirować i poczuj powiew świeżości. Może akurat w 2018 roku znajdziesz to, co nada Twojemu mieszkaniu tego, czego szukasz od dawna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *