Nowoczesne drzwi wewnętrzne. Które pasują do Twojego wnętrza?

W aranżowaniu wnętrz, tak jak niemal we wszystkich dziedzinach ludzkiej działalności, panują określone trendy i mody. Ta zasada dotyczy również doboru drzwi wewnętrznych, które obok funkcji izolacji termicznej i akustycznej są niezbędne dla ochrony prywatności domowników, a przy tym powinny być istotnym elementem wystroju wnętrz. Jak dobrać drzwi wewnętrzne, aby połączyć pragmatyzm i estetykę? Do jakiego stylu pasują nowoczesne drzwi drewniane wewnętrzne, a gdzie lepiej zamontować drzwi ze szkła? Przed podjęciem decyzji warto poznać walory obu grup produktów.

Styl wnętrza a dobór drzwi

Design drzwi wewnętrznych w znacznej mierze determinuje styl aranżacyjny pomieszczeń. Bogate wyposażenie w konwencji retro czy antycznej znacznie ogranicza możliwość montowania drzwi na wskroś nowoczesnych w formie i kolorystyce. Salon w stylu jakiegokolwiek Ludwika nie wygląda dobrze z drzwiami szklanymi z dodatkami lśniącymi stalą nierdzewną.

Skandynawski minimalizm oparty na symbiozie z naturą, oszczędność form stylu industrialnego czy klasycznego świetnie komponują się z drewnem i szkłem. Obydwa materiały posiadają szereg zalet, przy znikomych wadach użytkowych.

Nowoczesne drzwi drewniane wewnętrzne doskonale sprawdzają się w połączeniach z betonem, metalem, cegłą w minimalistycznych nowoczesnych mieszkaniach czy domach. Designerskie skrzydło drzwiowe imitujące beton lub pokryte farbą w kolorze antracytowym, granatowym czy innym surowym doskonale sprawdzi się we wnętrzu industrialnym. Jasne barwy lub naturalne bejcowane drewno znakomicie dopełniają przestrzeń w stylu skandynawskim oraz klasycznym.

Drzwi szlakne czy drzwi drewniane?

Podstawową zaletą drzwi z drewna jest doskonała izolacja od źródeł światła. Montowane w sypialniach lub w gabinetach dają komfort odcięcia się od zewnętrznych źródeł światła i dźwięku. W niektórych okolicznościach ta cecha może być jednak wadą, szczególnie w pomieszczeniach położonych od słabo oświetlonej strony północnej lub znajdujących się blisko strefy wejściowej, która najczęściej zaopatrzona jest w lite drzwi i nie posiada doświetli bocznych lub górnych.

Drzwi wewnętrzne nowoczesne szklane sprawdzają się przede wszystkim w mieszkaniach czy domach słabo doświetlonych naturalnym światłem słonecznym. Wiele osób obawia się, że montaż drzwi ze szkła zmieni wnętrze w pomieszczenie przypominające przychodnię lekarską lub biuro. Takie skojarzenia są słuszne tylko wówczas, gdy rodzaj drzwi nie został dobrze dobrany do stylu pomieszczeń. Drzwi ze szkła osadzonego w ramach aluminiowych czy z innego metalu świetnie komponują się z wystrojem loftów czy innych minimalistycznych aranżacji. Szkło oprawione w drewno doskonale sprawdzi się w połączeniu ze stylem klasycznym.

Zalety drzwi ze szkła

Przejrzystość, którą w niektórych sytuacjach można uznać za wadę, jest w rzeczywistości największym atutem nowoczesnych drzwi ze szkła. Decydując się na zakup takiego produktu można wybrać szkło o różnym stopniu przejrzystości. Szyby satynowane, mrożone, piaskowane, z motywami roślinnymi, mozaikowe z kolorowego szkła na pewno dodadzą uroku każdemu pomieszczeniu.

Drzwi ze szkła można wykorzystać do podziału wielkich przestrzeni salonów na część wypoczynkową i jadalną oraz montować je w pokojach zimowych, kiedyś nazywanych oranżeriami.

Choć szyby stosowane przy produkcji drzwi są wykonane z bezpiecznego zespolonego szkła, to w domach z małymi dziećmi na drzwiach całkowicie przejrzystych na czas dorastania pociech lepiej umieścić nalepki, które ochronią rozpędzone maluchy przed zderzeniem ze szklaną ścianą.

Montaż też jest ważny

Decyzja o rodzaju materiału z jakiego wykonane jest skrzydło drzwi to nie wszystko. Warto poznać również sposoby montowania drzwi. Poza tradycyjnymi ościeżnicami stałymi oraz regulowanymi do montowania nowoczesnych drzwi drewnianych lub szklanych stosuje się ościeżnice bezprzylgowe, które wymuszają ukrycie zawiasów w skrzydle oraz rewelacyjne, jeśli chodzi o efekty aranżacyjne, ościeżnice ukryte, które sprawiają, że drzwi i ściana stanowią optyczną jedność.

Jeśli ktoś nie może zdecydować się, które drzwi najlepiej pasują do jego wnętrz i jednocześnie jednakowo lubi drewno oraz szkło, zawsze można zdecydować się na drzwi wewnętrzne nowoczesne szklane z elementami drewnianymi, albo drzwi drewniane ze szkłem.