Kawalerka w starej kamienicy. Jak ją dobrze urządzić, by była funkcjonalna i przytulna?

Mieszkania w starym budownictwie jednych odstręczają, innych zachwycają. Niemniej kryją w sobie duże możliwości wnętrzarskie. Sztukaterie, amfiliady, wysokie sufity, nietypowe rozwiązania przestrzenne oraz wiele dawnych architektonicznych detali, do tego ponadprzeciętna wysokość pomieszczeń, sięgająca czasami powyżej 3 metrów, duże okna.

Wszystko to daje ogromne pole do aranżacyjnego popisu. 38-40 m2 przestrzeni w pięknej kamienicy z początków poprzedniego stulecia. Niby niewiele. Przy założeniu, iż posiada ona wysoki sufit można urządzić ją w ciekawy i niebanalny sposób.

Sypialnia

Wysoki na 3-4 metry sufit jest idealną podstawą do zbudowania antresoli. Jeżeli kawalerka ma, poza kuchnią i łazienką, tylko jeden pokój to będzie to najlepsze rozwiązanie. Prowadzić na górę mogą drewniane bądź stalowe schody z ozdobną, kutą ręcznie balustradą. Śmiało można wstawić tam duże łóżko, stolik nocny, lampkę, a nawet komodę na najpotrzebniejsze rzeczy czy niewielkie biurko. Na podłodze warto ułożyć miękki włochaty dywan, a łóżko przykryć miłą w dotyku kapą. Antresola może być dodatkowo oświetlona ledowymi kulami oraz lampami z przyciemnianymi żarówkami, które będą tworzyły ciepły i intymny nastrój.

Przestrzeń dzienna

To, że mieszkanie nie jest duże, nie oznacza wcale, że musi być ciemne i ciasne. Stare kamienice charakteryzują duże okna. To właśnie dzięki nim wnętrze będzie przejrzyste i jasne. Warto więc postawić na otwartą przestrzeń, połączyć pokój dzienny z aneksem kuchennym. Między częścią wypoczynkową a kuchnią można ustawić stół w industrialnym stylu i kilka krzeseł. Na pchlich targach, w sklepach z używanymi meblami i antykami czy w internecie można kupić ciekawe egzemplarze, odnowić i tchnąć w nie nowe życie. Kuchnię w nowoczesnej odsłonie można przełamać wstawiając stary, przedwojenny kredens bądź po prostu zadbać o detale, które zgrabnie wkomponują się w klimat budynku.

sofa gala collezione

Nowoczesne meble w kamienicy

W stare wnętrza bez obaw można wprowadzić elementy nowoczesności. Dwu lub trzyosobowa sofa Sora to ciekawa propozycja do tego typu pomieszczeń. Ma prosty kształt i minimalistyczni design. Nadaje się do wnętrza w praktycznie każdym stylu. Niezwykle wygodna, ustawiona na delikatnych, metalowych nóżkach. Jej jedynym elementem ozdobnym są przeszycia poprowadzone przez środek boków mebla. Dla lubiących meble w bardziej klasycznej odsłonie proponujemy piękny i jakże elegancki narożnik Voss. Osadzony na wysokich, drewnianych i smukłych nogach urzeka swoim wdziękiem, a dzięki uszom, pikowanemu siedzisku i welurowemu poszyciu zachwyca swoją dostojnością, przytulnością i swego rodzaju subtelnością, zapraszając jednocześnie do wygodnego odpoczynku.

3osobowa sofa Voss

Dawne elementy architektoniczne

W starych, przedwojennych kamienicach zachowały się ozdobne detale, które, mimo że czasy swojej świetności mają dawno za sobą, warto zachować. Angielska boazeria, jeśli znajduje się w twoim mieszkaniu, nie demontuj jej. To niezwykle elegancki i ciekawy element dekoracyjny wykonany z najszlachetniejszych gatunków drewna. Na pewno zrobi furorę wśród gości.

Skrzydłowe drzwi z ozdobnymi ościeżnicami – piękne, drewniane, wysokie. Je też warto zachować. Wystarczy je odnowić, pomalować dowolnym kolorem farby do drewna. Będą piękną ozdobą wnętrza.

Wysokie sufity pozwalają na udekorowanie ich pięknymi i dostojnymi żyrandolami. Niezwykle klimatycznie będzie prezentowało się zastosowanie stiuków ( w zależności od stylu mogą to być stiuki klasyczne, weneckie lub wapienne).

Młodzi ludzie rzadko gustują we wnętrzach aranżowanych w starym stylu. W mieszkaniu w kamienicy sprawdzi się styl loftowy. Wszelkie drewniane elementy, np. stolik z palet, lampy na długich (kolorowych) kablach, ceglane ściany przemalowane na jasne kolory czy też pobielenie drewnianej podłogi spowodują, że młode osoby świetnie odnajdą się we wnętrzach starego budownictwa.