Jak urządzić salon zgodnie z zasadami feng shui?

Salon zgodnie z feng shui

W wielu domach najczęściej uczęszczanym pomieszczeniem jest pokój dzienny. To miejsce, w którym odpoczywamy, spędzamy czas z rodziną, przyjmujemy gości, a czasem nawet pracujemy. Uznając więc salon za serce mieszkania – należy zadbać, aby była to przestrzeń, która dobrze na nas oddziaływuje, zachęca do działania, motywuje i dodatkowo poprawia nastrój. Jest to możliwe dzięki zaaranżowaniu wnętrza według starożytnych zasad feng shui. Terminem tym nazywa się chińską sztukę aranżacji przestrzeni, która gwarantuje domownikom pomyślność we wszystkich dziedzinach życia. Koncepcja feng shui głosi, że wnętrze naszego miejsca zamieszkania jest odzwierciedleniem tego, co dzieje się w naszym życiu. Harmonia w domu oznacza spokój ducha.

Jak w takim razie urządzić salon, aby panowała w nim tylko dobra energia?

Sztuka feng shui opiewa na siatce bagua, czyli pewnej strukturze naszego życia, której elementy odpowiadają konkretnym częściom mieszkania. Dlatego też, urządzając mieszkanie zgodnie z zasadami feng shui należy przede wszystkim dopasować wnętrze do swoich własnych potrzeb.

Oświetlenie

W pokoju dziennym powinno być jak najwięcej naturalnego światła. W związku z tym wymarzoną sytuacją będzie ta, w której okna salonu będą wychodziły na południowy wschód, południe lub południowy zachód. W oknach można zawiesić delikatne firanki przepuszczające promienie słoneczne. Dodatkowe oświetlenie musi być stonowane, ciepłe. Dobrym pomysłem będzie zainwestowanie w lampy podłogowe – ich światło można rozproszyć w wielu miejscach.

Kolorystyka

Wybierając kolor ścian należy kierować się temperamentem mieszkańców. W ten sposób można dobrać barwę idealnie wpasowującą się w energię pomieszczenia. Ciepłe barwy – czerwienie, żółcie, pomarańcze są żywiołowe i pobudzają do działania. Z kolei zimne kolory – biele, zielenie, błękity służą wyciszeniu oraz relaksowi. Mimo wszystko, nie poleca się wykorzystywania w aranżacji pokoju białego koloru, który w Chinach uchodzi za kolor żałobny.

Strefa wypoczynku

W salonie powinien panować przede wszystkim spokój. Z reguły poleca się, aby przestrzeń pokoju dziennego była otwarta. Jedynym odstępstwem od tej zasady jest część wypoczynkowa – ona z kolei powinna być lekko schowana. Celem tego zabiegu jest zbudowanie odpowiedniego klimatu do relaksu. Warto także pomyśleć o zakupie wygodnych foteli, w których odpoczynek będzie chwilą przyjemności.

Rozmieszczenie mebli

Kanapa pod żadnym pozorem nie powinna być umieszczona w pobliżu drzwi. Przytulności pomieszczeniu doda dywan położony najlepiej w pobliżu sofy. Miejsca do siedzenia należy ułożyć w okrąg bądź podkowę. Głowa rodziny musi zasiadać na środku, naprzeciw wejścia. W przeciwieństwie do nowoczesnego stylu – w centrum salonu nie znajduje się telewizor, a kominek. Telewizor powinien być schowany w szafce lub umieszczony w mało widocznym miejscu. Kominek ma być imitacją domowego ogniska położonego w centrum domu.

Dodatki

Salon nie może być przeładowany zbyt dużą ilością przedmiotów – to zaburza jego harmonię. Sztuka feng shui głosi, że zła energia rusza się jedynie po liniach prostych – wszelkich ostrych kantach. W związku z tym stół, krzesła oraz wszystkie inne meble i bibeloty powinny mieć zaokrąglone krawędzie. Zaostrzone ranty ścian czy mebli można zniwelować np. zielonymi roślinami. Rodzinnego ciepła dodadzą pomieszczeniu rodzinne pamiątki: zdjęcia, dyplomy, plakaty.

Urządzenie salonu zgodnie z zasadami feng shui nie jest trudne i wymagające! Należy zapoznać się z głównymi założeniami tej chińskiej sztuki i przede wszystkim słuchać głosu swojego serca. Dzięki kilku prostym kombinacjom możesz z łatwością ściągnąć na swój dom dobrą energię!